Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Nie czekając na jutro

Aktualny numer

  • Historia
    Załatwić go ostatecznie
    Mieszkańcy kamienicy w centrum Łodzi usłyszeli trzy strzały, a kilka minut potem jeden z lokatorów znalazł na klatce schodowej zwłoki mężczyzny. Wezwana Policja zjawiła się na miejscu po kilkunastu minutach. Już ze wstępnych oględzin wynikało, że strzały były oddane z bliskiej odległości, w pierś i w głowę.
  • Profilaktyka
    Uciekaj albo walcz
    Wydaje Ci się, że wiesz, jak się zachować, gdy zostaniesz napadnięta? Czy potrafisz ocenić swoje szanse? Czy wiesz, jaką postawę przyjąć, by nie stracić równowagi? Wiesz, jak utrzymywać dystans od agresora? Znasz czułe miejsca na ciele, w które możesz uderzyć, by zwiększyć dystans? Jeśli umiesz odpowiedzieć na te pytania, być może byłaś na kursie samoobrony dla kobiet organizowanym przez Komendę Miejską Policji w Opolu.
  • Historia
    Policyjne kalendarium
    20 lat temu redaktor czasopisma „Gazeta Policyjna” okazuje swoją obawę co do zwalczania tzw. piractwa. „Choć może trudno w to uwierzyć, nielegalna produkcja płyt CD jest interesem równie (jeśli nie bardziej) dochodowym jak handel narkotykami. Za to zagrożenie sankcjami karnymi w tej branży jest nieporównywalnie mniejsze”. Do zwalczania tego zjawiska były wymagane odpowiedni, niestety kosztowny sprzęt, oprogramowanie oraz wiedza.
  • Prawo
    Prawne aspekty korekty płci
    Transseksualizm jest zjawiskiem zarówno społecznym, jak i medycznym. W Polsce, odmiennie niż w wielu innych krajach, nie tylko europejskich, nie obowiązują regulacje normujące sytuację prawną osób poddawanych procedurom zmiany płci.
  • Historia
    Zawodowcy i amatorzy
    Obraz płatnego mordercy ukształtowały filmy i powieści sensacyjne. Jest to na ogół mężczyzna około 40-letni, sprawny, wysportowany, o nerwach ze stali, doskonale posługujący się bronią palną, która zazwyczaj jest narzędziem zbrodni, inteligentny i umiejętnie zacierający za sobą ślady.
  • Policjanci ratują
    Odznaczeni za narażenie życia
    Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Archiwum